Meny

Kontakta chefer

Här är kontaktuppgifter till de högsta cheferna i kommunen. För övriga chefer, kontakta växeln på 0155-24 80 00.

Kommundirektör
Mats Pettersson
mats.pettersson@nykoping.se
0155-24 78 04

Kommunalråd
Urban Granström
urban.granstrom@nykoping.se
0155-24 83 50

Ekonomichef
Jukka Taipale
jukka.taipale@nykoping.se
0155-24 78 64

Tf Beställarchef
Jonas Andersson
jonas.andersson1@nykoping.se
0155-24 81 70

Tf Kanslichef
Jenny Åtegård
jenny.ategard@nykoping.se
0155-45 78 59

Kommunikationschef
Anna Nilheimer
anna.nilheimer@nykoping.se
0155-45 73 28

HR-chef (personalchef)
Katarina Högström Hadfy
katarina.hogstrom.hadfy@nykoping.se
0155-24 87 95

IT-chef
Peter Palmebäck
peter.palmeback@nykoping.se
0155-24 84 25

Näringslivschef
Maria Karlsson
maria.karlsson.1@nykoping.se
0155-24 81 50

Barn Utbildning Kultur
Inger Fransson
Divisionschef
inger.fransson@nykoping.se
Växel 0155-24 80 00

Räddning och säkerhet/
Sörmlandskustens räddningstjänst
Patrik Kullman
Räddningschef
patrik.kullman@nykoping.se
Växel 0155-24 75 00

Samhällsbyggnad
Maria Ljungblom
Divisionschef
maria.ljungblom@nykoping.se
Växel 0155-24 80 00

Division Social omsorg
Jan Holmlund
Divisionschef
jan.holmlund@nykoping.se
Växel 0155-24 80 00

Tekniska divisionen
Kent Nyman
Divisionschef
kent.nyman@nykoping.se
Växel 0155-24 88 00

Kontakta oss

Nyköpings kommun

0155-24 80 00
kommun@nykoping.se

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk i denna ruta: