Elevhälsan

Elevhälsan på Nyköpings högstadium jobbar för att alla elever på bästa möjliga sätt ska nå målen i läroplanen.

Att du som elev trivs och mår bra både fysiskt och psykiskt är något som hjälper dig att nå läroplanens mål och det är en av våra viktigaste arbetsuppgifter att stötta dig i det. 

I elevhälsan ingår elevhälsochef, skolsköterska, studie- och yrkesvägledare, kurator och speciallärare. Fler kompetenser såsom skolläkare, skolpsykolog, specialpedagog och socionom finns att tillgå via Resursteamet, Nyköpings kommuns centrala elevvårdsorganisation.

Du som elev eller vårdnadshavare är välkommen att kontakta någon av oss om ni har frågor.

Elevhälsa Nyköpings högstadium

Elevhälsa Alpha

Tina Johansson, t.f elevhälsochef Alpha
0155-24 88 15
tina.johansson@nykoping.se

 

Sara Erixon
073-149 30 66, kurator
sara.erixon@nykoping.se

 

Adrian Sokoli
073-426 89 92, kurator
adrian.sokoli@nykoping.se

 

Nina Stuhmeyer, skolpsykolog
0155-45 77 50, 070-896 77 43
nina.stuhmeyer@nykoping.se

 

Hanna Eriksson Romell
073-773 70 67, skolsköterska
hanna.eriksson.romell@nykoping.se

Carolin Malmkvist
073-412 13 92, skolsköterska
carolin.malmkvist@nykoping.se 

 

Katarina Hallberg
070-149 28 65, Studie- och yrkesvägledare
katarina.hallberg@nykoping.se                              

Elevhälsa Omega

Anna-Karin Beck, elevhälsochef Omega
0155-24 88 32
anna-karin.beck@nykoping.se

 

Bella Engvall
073-426 88 48, kurator
bella.engvall@nykoping.se

 

Lisa Jonsson
073-426 86 86, kurator
lisa.jonsson2@nykoping.se

 

Nina Stuhmeyer, skolpsykolog
0155-45 77 50, 070-896 77 43
nina.stuhmeyer@nykoping.se

 

Sara Ekström
073-773 79 20, skolsköterska
sara.ekstrom@nykoping.se

 

Ida Roshamn
0155-45 73 86, skolsköterska
ida.roshamn@nykoping.se

 

Per Andersson
073-149 32 31, Studie- och yrkesvägledare
per.andersson.3@nykoping.se 

 

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk här:
Öppna sidomeny