Meny

Organisation och kontakt

Här hittar du bland annat information om hur Nyköpings gymnasium är organiserat och kontaktuppgifter till skolledningen. Vår verksamhet finns på flera olika platser i Nyköping där varje verksamhet har en ansvarig enhetschef. 

Verksamheten inom den kommunala gymnasieskolan får sina uppdrag från Barn- och utbildningsnämnden.

Nyköpings gymnasium tillhör division Barn Utbildning och Kultur (BUK) inom Nyköpings kommun, där Inger Fransson är divisionschef. Du når Inger Fransson via e-post på regbu@nykoping.se

Gymnasieskolan har en skolchef, Henrik Eriksson, som även ansvarar för årskurs 7-9 inom den kommunala grundskolan.

De olika verksamheterna inom Nyköpings gymnasium är uppdelade kring verksamhetsområde och plats.

Skolledningen på Nyköpings gymnasium

Rektor
Peter Ekedahl
peter.ekedahl@nykoping.se

Administrativ chef 
Maria Molin
maria.molin@nykoping.se

Enhetschef för elevhälsan Nyköpings gymnasium
Klas Karlsson
klas.karlsson@nykoping.se

Område Gripen

Barn- och fritidsprogrammet
Bygg- och anläggningsprogrammet
Kriztina Lövgren
kriztina.lovgren@nykoping.se
0155 - 24 84 57

Naturvetenskapsprogrammet
Teknikprogrammet

RIG och NIU
Björn Löfstedt
bjorn.lofstedt@nykoping.se
0155–24 81 03

Gymnasiesärskolan
Lena O´Connor
lena.oconnor@nykoping.se
0155–24 81 05

Introduktionsprogrammen
Robert Lindqvist
robert.lindqvist@nykoping.se
0155 - 45 76 55

Estetiska programmet
Samhällsvetenskapsprogrammet
Andreas Fager
andreas.fager@nykoping.se
073-426 87 29

Område Nicolai

Ekonomiprogrammet
Handels- och administrationsprogrammet
Vård- och omsorgsprogrammet
Per Ivehammar
per.ivehammar@nykoping.se
073-773 71 04

Område Skavsta

Fordons- och transportprogrammet
Flygteknikprogrammet
Jonas Axelsson
jonas.axelsson@nykoping.se
073-773 71 43 

Gymnasieskolans organisation

190520 Nyköpings gymnasium.jpg

Kontakta oss

Rektor
Peter Ekedahl
peter.ekedahl@nykoping.se

Skolledningen för Nyköpings gymnasium

Utbildningschef 
Henrik Eriksson
henrik.eriksson@nykoping.se

Divisionschef Barn Utbildning Kultur
Inger Fransson
regbu@nykoping.se

Nyköpings kommun 
Barn Utbildning Kultur
Ö. Rundgatan 11
611 83 Nyköping
Växel 0155-24 80 00

Administrationen

0155-45 72 00

Öppettider kl 8-16 varje helgfri vardag 
Lunchstängt kl 12-13

Gripen (knappval 1)
Besöksadress: Svedelius väg 7-11

Nico (knappval 2)
Besöksadress: Västra Storgatan 40

Skavsta (knappval 3)
Besöksadress: General Schybergs väg 10, 12-14

nykopingsgymnasium@nykoping.se

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk i denna ruta: