Idrottsstipendier

Här presenteras de idrottare som under 2021 tävlat och vunnit guld i svenska mästerskap, placerat sig på pallplats i europeiska mästerskap eller världsmästerskap.

Alla pristagare får ett minnespris, som är tillverkat av konstnären George Badawi. Minnespriserna delas ut på Nationaldagen 2022. De idrottare som ingår i ett lag delar på ett minnespris och får dessutom en egen medalj. Kultur- och fritidsnämnden delar också ut en prissumma till föreningarna. Föreningen bestämmer tillsammans med medaljörerna hur prissumman ska användas.

Programmet för nationaldagen finns på Nykopingsguiden.se/nationaldagen

 

Löparklubben Nyköpings Runners

Namn

Gren

Bengt-Olov Andersson SM-guld löpning
Tommy Ericsson 3 SM-guld löpning
Viveka Ruffel    4 SM-guld löpning

 

Nyköpings BIS Friidrott

Namn

Gren

Elizabeth Helger SM-guld, 200 m
Linda Holmström  4 SM-guld, Höjd, Längd, Tresteg, Kula
Helena Petterson SM-guld, 60 m Häck
Jenny Rosén SM-guld, Stav

 

Nyköpings Forspaddlare

Namn

Gren

Erik Holmer 2 SM-guld, Lag, K1
Ludwig Andersson SM-guld, Lag
Ossian Fiander SM-guld, Lag

 

Nyköpings Kanotklubb

Namn       

Gren

 

Dennis Kernen  VM-guld K2, VM-brons K1, 3 SM-guld, K1  
Rebecka Georgsdotter 2 SM-guld, K1  
Arvid Lindeberg SM-guld, K1  
Vendela Kühne SM-guld, Maraton  
Pär Lindén SM-guld, Maraton  
     
LAG    
Rebecka Georgsdotter Vendela Kühne 2 SM-guld K2
Dennis Kernen Anton Andersson SM-guld K2
Dennis Kernen Erik Andersson SM-guld K2
Arvid Lindeberg Theodor Wiberg SM-guld K2
Arvid Lindeberg Theodor Ytterdahl SM-guld K2
Arvid Lindeberg Isak Heintz Åhlin SM-guld K2
Mathias Lindén Kacper Pettersson SM-guld K2
Kenny Almkvist Adrian Berg 4 SM-guld K4
Mathias Lindén Kacper Pettersson  
Anton Andersson Erik Andersson 3 SM-guld K4
Karl Brodén Dennis Kernen  
Molly Bernhardsson Hilda Lindeberg SM-guld K4
Meja Lindén Nemi Sjödelius  
Arvid Lindeberg Teodor Wiberg 3 SM-guld K4
Theodor Ytterdahl Isak Heintz Åhlin  
Alice Näsman Milla Lindén SM-guld K4
Arvid Lindeberg Isak Heintz Åhlin  

 

Nyköpings Orienteringsklubb

Namn

Gren

Hans-Ove Eriksson SM-guld Orientering

 

Nyköpings Vattenskidklubb

Namn

Gren

Odd Brådhe EM-guld Trick, SM-guld Trick
Viktor Råström SM-guld, Trick

 

Stenbro Bågskyttesällskap

Namn

Gren

Jonatan Andersson SM-guld, Fält
Ulf Bäcklund SM-guld, Jakt
Viola Bäcklund 2 SM-guld, Fält
Cenneth Johansson SM-guld, Jakt

 

SMK Nyköping

LAG

 

Gren    

Hampus Jakobsson Pontus Jakobsson SM-guld och JSM-guld Rally

 

Östra Sörmland Lantliga Ryttarförening

LAG

Gren    

Henrik Von Eckermann OS-guld Hoppning
Alva Johansen
Dennis Kernen

Rebecka

Gustafsson Lönnroth

William Berg
Erik 
Andersson
Pär Lindén
Moa Lindén
Magnus Lindén
Malin Andersson
Karl Brodén
Adrian Berg
Mathias Lindén
Tove Andersson
Erik Backrud
Axel af Klerker

Kontakta oss

Nyköpings Arenor Fritid

Rosvalla
Nyköpings kommun
611 83 Nyköping

forening@nykoping.se

Administratör

Wilma Bränderson

0155-45 74 13

wilma.branderson@nykoping.se 

 

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk här:
Öppna sidomeny