Meny

Utdelade idrottsstipendier

Här presenteras de idrottare som under 2019 tävlat och vunnit guld i svenska mästerskap, placerat sig på pallplats i europeiska mästerskap eller världsmästerskap.

Alla pristagare får ett minnespris, som är tillverkat av konstnären George Badawi. De idrottare som ingår i ett lag delar på ett minnespris och får dessutom en egen medalj. Kultur- och fritidsnämnden delar också ut en prissumma till föreningarna. Föreningen bestämmer tillsammans med medaljörerna hur prissumman ska användas.

Brottarklubben Atlas 

Namn

Gren

Farhad Anosheh SM-guld brottning
Stefan Sandberg  SM-guld brottning

 

Löparklubben Nyköpings Runners

Namn

Gren

Viveka Ruffel    7 SM-guld löpning
Tommy Ericsson 5 SM-guld löpning
Bengt-Olov Andersson 2 SM-guld löpning
Sven-Olov Kumlin SM-guld triathlon

 

MGK 49

Namn

Gren

Fanny Eriksson EM-guld bangolf lag, SM-guld bangolf indoor  
Anton Eriksson SM-guld bangolf 

 

Mini Arccus Club

Namn

Gren

Anna-Greta Bergström SM-guld bowling

 

Nyköpings BIS Friidrott

Namn

Gren

Linda Holmström  VM-guld 14-kamp
Jenny Rosén VM-guld stav
Christian Albing SM-guld femkamp, tresteg
Helena Pettersson SM-guld femkamp, 60 mh, längd

 

Nyköpings Kanotklubb

Namn       

Gren

 

Karl Brodén 8 SM-guld K1, K2, K4  
Pär Lindén SM-guld K1  
Rebecka Gustafsson Lönnroth 5 SM-guld K1, K4  
William Berg 3 SM-guld K1, K2 K4  
Erik Andersson 2 SM-guld K1, K2  
LAG    
Isak Heintz Åhlin Teodor Wiberg SM-guld K2
Anton Andersson Dennis Kernen SM-guld K2
Erik Andersson Karl Brodén SM-guld K2
William Berg Karl Brodén SM-guld K2
Erik Backrud William Berg SM-guld K4
Karl Brodén Magnus Lindén  
Kenny Almkvist Adrian Berg 2 SM-guld K4
Ronnie Gustafsson Lönnroth Mathias Lindén  
David Dahlin Arvid Lindeberg SM-guld K4
Teodor Wiberg Teodor Ytterdahl  
Isak Heintz Åhlin Arvid Lindeberg SM-guld K4
Teodor Wiberg Teodor Ytterdahl  
David Dahlin Isak Heintz Åhlin SM-guld K4
Arvid Lindeberg Teodor Wiberg  
Rebecka Gustafsson Lönnroth Milla Lindén SM-guld K4
Magnus Lindén Karl Brodén  
David Dahlin Isak Heintz Åhlin SM-guld K4
Teodor Wiberg Teodor Ytterdahl  

 

Nyköpings orienteringsklubb

Namn

Gren

Hans-Ove Eriksson SM-guld orientering långdistans
Philip Carlsson EM-brons orientering
Ulf Hylander VM-silver och SM-guld skidorientering

 

Nyköpings Vattenskidklubb

Namn

Gren    

Vilgot Österlund SM-guld kombination
Linnéa Cederqvist SM-guld kombination
Odd Brådhe EM-guld trick, SM-guld trick
Jakob Bogne EM-guld slalom
Viktor Råström SM-guld slalom
Alva Johansen
Dennis Kernen
Rebecka Gustafsson Lönnroth
William Berg
Erik 

 

Stenbro Bågskyttesällskap

Namn

Gren

Jonatan Andersson EM-guld och SM-guld fält
Viola Bäcklund 2 SM-guld, fält och 3D
Ulf Bäcklund SM-guld jakt
Cenneth Johansson SM-guld fält

 

Östra Sörmlands Lantliga Ryttarförening

Namn

Gren

Matilda Lancing SM-guld voltige
Andersson
Pär Lindén
Moa Lindén
Magnus Lindén
Malin Andersson
Karl Brodén
Adrian Berg
Mathias Lindén
Tove Andersson
Erik Backrud
Axel af Klerker

Kontakta oss

Nyköpings Arenor Fritid

Rosvalla
Nyköpings kommun
611 83 Nyköping

forening@nykoping.se

Föreningskonsulent

Annika Malmström
0155-45 74 36
annika.malmstrom@nykoping.se 

Administratör

Timnit Habtemariam
0155-24 89 02
timnit.habtemariam@nykoping.se

Kontaktformulär

För att vi ska veta att du inte är en robot - skriv in ordet Nyk i denna ruta: