Simundervisning efter skoltid för grundskoleelever

4 oktober 2021
Barn och utbildning Kommun och politik

Långsättersskolan på Arnö har tillsammans med barn- och ungdomsföreningen Junis startat ett projekt där elever får möjlighet till simundervisning efter skoltid. Undervisningen sker på Hjortensbergsbadet, personal från skolan följer med och Junis leder och är ansvariga för simundervisningen.

Initiativet till projektet togs av Kultur- och fritidsnämnden efter att skolan uppmärksammat bristen på simkunnighet bland eleverna. Simundervisning med simkunnighet som mål ingår i grundskolan men för elever som inte når upp till målen behöver den obligatoriska undervisningen kompletteras.

- Att få godkänt i simning är viktigt ur flera aspekter, dels är det direkt kopplat till måluppfyllelse och skolresultat vilka blir påverkade av icke godkänt betyg i simning. Simkunnighet räddar liv och erbjuder sammanhang att utvecklas kulturellt och socialt. Vi vill att våra barn ska kunna simma och vara trygga i kontakt med vatten, säger Karina Josevski (MP), ordförande i Kultur- och fritidsnämnden.

Verksamheten pågår i höst under tio veckor och därefter kommer projektet att utvärderas.