Matavfallspåsar lämnas ut i butikskassorna
Kommunens gröna påsar för matavfall ligger inte längre tillgängliga i matbutikerna, utan kunden behöver fråga personalen i kassan eller förbutik för att få en rulle. Ändringen har lett till att det går åt färre påsar nu – men de används mer rätt.
Åtgången på de gröna plastpåsarna skenade när plastskatten infördes förra våren. Många hushåll började använda matavfallspåsarna, som ju är gratis, till annat än matavfall. Under en period hann kommunen inte ens få leveranser i samma takt som påsarna gick åt. Det ledde till brist i lagret och att många Nyköpingsbor hörde av sig om att de hade svårt att få tag i påsar till sitt matavfall. I ett försök att bromsa åtgången testades därför ett nytt utdelningssätt.
- Vi har stegvis ändrat samarbetet med matbutikerna och gått över till att deras personal delar ut matavfallspåsarna istället för att kunden plockar rullarna själv. Nu har vi testat det här utdelningssättet i snart ett år och vi ser att det går åt färre påsar och att de används på rätt sätt, säger Jonas Ek, driftchef på Renhållningen.
”Kunderna uppskattar att det alltid finns påsar”
På ICA Oppeby i Nyköping har man valt att ha utdelning i förbutik, kassa och i utlämningen av online-beställningar.
- Det ska vara lätt för kunden oavsett vilket ärende man har till butiken, därför finns det på alla ställen, säger Evelina Adolfsson, kvalitetsansvarig på ICA Oppeby.
Hon berättar att kunderna till en början trodde att påsarna var slut när de inte fanns kvar i entrén, trots den stora skylten som informerade om påsarnas nya plats.
- Men de lärde sig ganska snabbt, och informationen går ju även via vänner och grannar. Den stora fördelen nu är att vi kan fördela rullarna mellan kunderna och att de inte tar slut. Kunderna uppskattar att det alltid finns påsar, säger Evelina Adolfsson.
Liksom tidigare finns matavfallspåsar att hämta även på Tekniska divisionen, kommunens återvinningscentraler, och i stadshuset.
Här finns en lista över de butiker som lämnar ut matavfallspåsar.