Idrottsutbildningar

Vill du kombinera en seriös idrottssatsning med dina gymnasiestudier? Då har Nyköpings gymnasium de perfekta möjligheterna. Det finns två kvalitetssäkrade idrottsutbildningar, Riksidrottsgymnasier (RIG) och nationellt godkända idrottsutbildningar (NIU). Utöver de nationella idrottsutbildningarna erbjuder Nyköpings gymnasium även lokal idrotssutbildning (LIU) samt utökade kurser i ämnet Idrott och hälsa.

RIG – Riksidrottsgymnasium i kanot

Här studerar du vid något av Nyköpings gymnasiums många nationella program samtidigt som du satsar på målvedveten elitträning i antingen slätvatten eller slalom. Läs mer om Kanotgymnasiet här.

NIU - Nationellt godkänd idrottsutbildning

NIU vänder sig till dig som vill kombinera en seriös idrottssatsning med gymnasiestudier. Utbildningen erbjuder träning i din specialidrott upp till tre gånger i veckan på skoltid. Antalet platser är begränsade och uttagning sker på dina idrottsmeriter i kombination med dina grundskolebetyg.

NIU innebär att du studerar vid ett nationellt program vid Nyköpings gymnasium och får full behörighet för vidare studier. Du läser 400 p i din idrott inom ämnesfördjupning och individuellt val. Du läser både praktik och en del teori med ämnen såsom näringslära, skador, träningslära, doping, mental träning. Andra idrottsrelaterade kurser kommer att erbjudas som utökad studiekurs.

Har du frågor om NIU? Kontakta samordnare Johanna Bergman.

LIU

Inom Nyköpings gymnasium har vi länge erbjudit nationella idrottsutbildningar inom fotboll, innebandy och handboll. Numera satsar vi även på en lokal idrottsutbildning inom fritidrott som anpassas efter dig och din ambitionsnivå. Läs mer om LIU Friidrott här. 

Idrott och hälsa - specialisering

Här kombinerar du gymnasiestudier med idrott inom ramen för det individuella valet. Du läser 100-200 poäng i den idrott du önskar specialisera dig och du kommer att ha möjlighet till träning 1-2 pass/vecka under skoltid. Du väljer din idrott och vi schemalägger detta med egna lärare, instruktörer och i samverkan med din förening. Läs mer om Idrott och hälsa specialisering här. 

Kontakta oss

Fotboll
Johanna Bergman
073 - 412 13 32
johanna.bergman@nykoping.se 

John Wall
073 - 773 72 64
john.wall@nykoping.se

Friidrott
Hector Falk
073 - 412 13 13
hector.falk@nykoping.se

Handboll
Mikael Gustavsson
073 - 412 15 10
mikael.gustavsson@nykoping.se

Stefan Antal 
070 - 445 57 05 
stefan.antal@larare.nykoping.se

Idrott och hälsa - specialisering 
Per Gustafsson 
073 - 773 71 47 
per.gustafsson@nykoping.se

Innebandy 
Maria Hagfalk-Woss 
073 - 662 23 18 
maria.hagfalk.woss@larare.nykoping.se 

Kanot Slätvatten
Mats Johansen 
0155 - 45 77 95
mats.johansen@nykoping.se

Henrik Nilsson 
0155 - 45 77 87
henrik.nilsson@nykoping.se

Orientering
Jan Sundbüe 
073 - 773 76 99 
jan.sundbue@nykoping.se

Kontaktformulär