Idrottsstipendier

Här presenteras de idrottare som under 2017 tävlat och vunnit guld i svenska mästerskap, placerat sig på pallplats i europeiska mästerskap, världsmästerskap eller olympiska spel.

Under det högtidliga nationaldagsfirandet vid Nyköpings Hus på den 6 juni 2018 fick idrottarna ett minnespris, utdelat av Kultur- och fritidsnämnden. Minnespriset är tillverkat av konstnären George Badawi. Föreningarna får också en prissumma som de tillsammans med medaljörerna bestämmer hur den ska användas. 

Mini Arccus Club                          

Namn

Gren

Kjell Eriksson SM-guld Bowling

 

Brottarklubben Atlas 

Namn

Gren

Fardin Anosheh SM-guld Brottning
Stefan Sandberg  SM-guld Brottning

 

Nyköpings orienteringsklubb

Namn

Gren

Rebecka Hylander SM-guld Mountainbikeorientering

 

Stenbro Bågskyttesällskap 

Namn

Gren

Jonatan Andersson 2 SM-guld Bågskytte, lag fält, jakt
Björn Jansson  5 SM-guld Bågskytte, fält, jakt, tavla inne, lag
Viola Bäcklund     SM-guld Bågskytte, tavla inne
Fredrik Jansson   SM-guld Bågskytte jakt lag
Jinjira Haxholm  SM-guld Bågskytte fält lag

 

LK Nyköpings Runners

Namn

Gren

Viveka Ruffel    EM-silver, NM-guld, 7 SM-guld löpning
Tommy Ericsson 5 SM-guld Löpning
Anna Ekholm SM-guld Löpning

 

Nyköpings BIS Friidrott

Namn

Gren

Gustav Magnusson SM-guld längd
Emma Palmgren SM-guld diskus
Linda Holmström    SM-guld femkamp
Christian Albing 3 SM-guld 110mh, längd, tresteg
Jenny Rosén VM-guld stav, 2 SM-guld stav, längd  
Elisabeth Helger 2 SM-guld 200 m, 400 m

Nyköpings Kanotklubb

Namn            

Gren

Alva Johansen 6 SM-guld K1, K2, K4
Dennis Kernen 3 SM-guld K1, K2
Rebecka Gustafsson Lönnroth 6 SM-guld K1, K2, K4
William Berg 12 SM-guld K1, K2, K4
Erik Andersson 13 SM-guld K1, K2, K4
Pär Lindén SM guld K1
Moa Lindén 5 SM-guld K2, K4
Magnus Lindén 11 SM-guld K2, K4
Malin Andersson 6 SM-guld K2, K4
Karl Brodén 8 SM-guld K2, K4
Adrian Berg SM-guld K2
Mathias Lindén SM-guld K2
Tove Andersson 2 SM-guld K4
Erik Backrud 3 SM-guld K4
Axel af Klerker 2 SM-guld K1, K4

 

Nyköpings Vattenskidklubb

Namn

Gren    

Jakob Bogne  EM-brons slalom, 2 SM-guld slalom, lag
Linnéa Cederqvist  2 SM-guld slalom, lag
Stellan Cederqvist 2 SM-guld hopp, lag
Odd Brådhe    EM-guld trick, SM-guld lag
Daniel Gravander SM-guld lag
Vilgot Österlund  SM-guld lag

 

Alva Johansen

Dennis Kernen

Rebecka Gustafsson Lönnroth

William Berg

Erik Andersson

Pär Lindén

Moa Lindén

Magnus Lindén

Malin Andersson

Karl Brodén

Adrian Berg

Mathias Lindén

Tove Andersson

Erik Backrud

Axel af Klerker

Läs mer om idrottsstipendiet här

Dela med dig
Skriv ut
Uppdaterad: 2018-06-12
Sidansvarig: Annika Malmström