Gästabudsåret 2017
Nu firar vi Gästabudsåret 2017 - Se allt som händer på www.gastabudsaret2017.se

Vilka vi är

Vi är 23 skolsköterskor och 2 skolläkare och arbetar inom kommunens grundskola, gymnasieskola och särskola. De fristående skolorna ansvarar för skolhälsan för sina elever.

Verksamhetschef Annelie Tiger                             

0155-248658

Skolöverläkare Karin Allebäck                               

 0155-248747

Ledningsansvarig skolsköterska Vakant

0155-248545

Grundskolornas skolsköterskor

Här finns telefonnummer och epost till alla skolsköterskor. Du hittar också din skolsköterska på skolans hemsida!

Pernilla Höbinger

Nyköpings Högstadium, Omega


0155-457637

 pernilla.hobinger@nykoping.se

Sofia sandsröm

Nyköpings Högstadium, Omega

0155-457648 

 sofia.sandstrom@nykoping.se

 

Lena Andersson

Nyköpings Högstadium, Alpha

073-7737067

lena.andersson.1@nykoping.se

Gunilla Östlund
Nyköpings Högstadium, Alpha

 073-4121392

gunilla.ostlund@nykoping.se

 

Lena Wallin

Bryngeltorpsskolan

Sjösa skola

 


0155-267268
0155-457943

lena.wallin@nykoping.se

 

Rebecca Saltell

Västra skolan

Nykomsten


073-7737064

rebecca.saltell@nykoping.se

Ann-Katrin Dahlgren

Tystberga skola

Dammlötskolan



073-7737046

 ann-katrin.dahlgren@nykoping.se

 

Mia Granqvist
Östra skolan

Brandkärrsskolan


0155-248414
073-7737128

maria.granqvist@nykoping.se

Mia Larsson
Långbergsskolan


0155-248756
073-7737129

mia.larsson1@nykoping.se

Ulrica Lindgren
Svalsta skola
Bergshammar skola

 

0155-457810

ulrica.lindgren@nykoping.se

Marie Sellberg
Långsättersskolan 
Nyköpings grundsärskola


0155-248878
073-7737914

marie.sellberg@nykoping.se

Marie Lavin
Släbroskolan 
Råby skola


0155-45 78 80
0155-24 23 15

marie.lavin@nykoping.se

Linnea rubin
Stigtomta skola

0155-45 74 53
073-7737098

linnea.rubin@nykoping.se

 

Maria Fredriksson

Jönåker skola
Ålberga skola


0155-70283
0155-72244
073-4268535

 maria.fredriksson.1@nykoping.se

 

Anna Ingemarsson
Herrhagsskolan

073-7737999
0155-248817

anna.ingemarsson@nykoping.se

Susanne Briheim

Stenkulla skola

Rosenkälla

073-7737056

 susanne.briheim@nykoping.se

 

 

Vakant

Nävekvarns skola
Buskhyttans skola

073-7737602

 

 

Gymnasieskolornas skolsköterskor

Skolsköterskorna på gymnasiet ingår i elevhälsan tillsammans med kuratorerna. Se även Nyköping gymnasiums egen hemsida!

Vakant 
Gripen

073-4268805

 

Vakant

Tessin

073-6622297

 

 

Vakant
Tessin och Skavsta

 073-6622296

 

Cecilia Rylander
Introduktionsprogrammen Språk Gripen2

 

Ninni Ågerfalk

Gripen2

IA,GY Sär, INDS

 

 

0155-248393

 

 

 

073-1493036 

 

 

cecilia.rylander@nykoping.se

 

 

 

 

ninni.ågerfalk@nykoping.se

                                                                                                                                       

 

 

 

Dela med dig
Skriv ut
Uppdaterad: 2017-06-29
Sidansvarig: Pernilla Swärd